O NAS – RADIO
Kim jesteśmy?
Radio NUTA to stacja radiowa, która specjalizuje się w dostarczaniu dynamicznej muzyki idealnej do pracy. Gramy utwory, które wszyscy kochaliśmy w latach 2000-2015 oraz najlepsze nowości. Dzięki temu wprowadzamy Cię w świetny nastój i będziemy doskonałym towarzyszem w trakcie codziennych obowiązków oraz spotkań ze znajomymi
Radio NUTA wyróżnia się cyfrową jakością dźwięku DAB+, co zapewnia krystalicznie czystą i niezakłóconą transmisję. Dzięki temu słuchacze mogą cieszyć się ulubionymi utworami bez zakłóceń.
Stacja radiowa jest również dostępna online, co umożliwia słuchanie jej z każdego miejsca – zarówno w biurze, w domu, jak i w drodze.
Dzięki przemyślanej selekcji utworów, Radio NUTA staje się idealnym tłem do pracy.
SPRAWDŹ NASZE POZOSTAŁE STACJE
RADIO DAB+ – co to jest?
Co to jest DAB+?
DAB+ to nowoczesny system emisji radiowej. Zapewnia cyfrową jakość dźwięku – nigdy nie trzeszczy, zawsze gra w najlepszej jakości.
Kiedyś słuchaliśmy radia za pośrednictwem analogowych fal krótkich, średnich i długich i przełączyliśmy się na FM. Dziś przechodzimy kolejną technologiczną zmianę – przechodzimy z analogowego radia, na radio cyfrowe, tak samo jak kilka lat temu zmieniliśmy telewizję analogową na cyfrową. Dziś o analogowych systemach odbioru nikt nie pamięta, tak jak nasze dzieci nie będą pamiętały o FM. Kwestię wyłączenia emisji FM na rzecz DAB+ należy rozważać nie w kategorii „czy”, tylko „kiedy”. KRRiTV zapowiedziała, że nastąpi to pomiędzy 2026 a 2030.
Radio NUTA jest dostępne w multipleksach radia cyfrowego DAB+:
RB MUX, Szyndzielnia (Bielsko-Biała) – Gliwice, kanał 5B
DABCOM, Nowy Sącz, kanał 9A
MUX LokalDAB, Wrocław, kanał 11A
DABCOM, Andrychów, kanał 8D
DABCOM, Kraków, kanał 9A
DABCOM, Szczecin, kanał 12B
DABCOM, Częstochowa, kanał 12D
DABCOM, Poznań, kanał 5C
DABCOM, Warszawa, kanał 10B
DABCOM, Katowice, kanał 12C
MUX PSN, Łódź, kanał 10C
w TV Kablowej Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej
NAJCZĘSTSZE PYTANIA
Jak odebrać Radio NUTA?
Radio NUTA jest obecnie nadawane w multipleksie o nazwie RB MUX nadawanym na kanale 5B o częstotliwości 176,640 MHz z góry Szyndzielnia w Bielsku-Białej. Aby znaleźć stację, należy w odbiorniku radiowym DAB+ uruchomić funkcję automatycznego skanowania skali radiowej (np. auto scan lub podobnie), albo ręcznie wpisać (lub wybrać z listy dostępnych) kanał 5B. Odbiornik automatycznie pobierze listę nadawanych stacji radiowych – wśród nich Radio NUTA. Jeśli się to nie uda – to znaczy, że odbierany sygnał jest zbyt słaby.
Radio mi odbiera, ale czasem przerywa. Dlaczego?
Częstotliwości wykorzystywane do nadawania cyfrowego radia DAB+ są sporo wyższe od częstotliwości używanych do emisji analogowej FM. To oznacza, że znacznie trudniej pokonać im przeszkody typu wzniesienia, lasy, zabudowania, ściany itp. Przy sygnale bliskim wartości krytycznych przeszkodą powodującą przerywanie może być nawet drzewo czy ekran dźwiękochłonny przy drodze. Jeśli sygnał jest możliwy do odebrania a jedynie od czasu do czasu przerywa, zapewne wystarczy zmiana położenia odbiornika z anteną, a czasem ułożenia samej anteny.
Jaką antenę zastosować do odbioru?
Kanał 5B wykorzystywany przez RB MUX na którym jest obecne Radio NUTA leży w tzw. trzecim paśmie TV. Z powodzeniem więc można wykorzystać starą antenę używaną kiedyś do odbioru TV.
Czy możliwe jest przestrojenie starego odbiornika na pasma DAB+?
Niestety nie. To zupełnie inna technologia, całkowicie niekompatybilna z analogowymi. Trzeba się zaopatrzyć w nowy odbiornik (w hipermarketach dostępne w cenach już od ok. 100 zł). Takie odbiorniki są najczęściej hybrydowe, a więc umożliwiają odbiór stacji analogowych FM (jak obecnie) i dodatkowo stacji DAB+. W samochodzie można użyć transmitera FM, który odbiera sygnał DAB+ i przy użyciu technologii FM przesyła go do standardowego radia samochodowego. Wszystkie nowe samochody są lub na życzenie mogą być wyposażone fabrycznie w odbiornik DAB+, przez niektórych producentów określany jako DR (Digital Radio – radio cyfrowe).
Czy radia DAB+ można słuchać w telefonie komórkowym?
Tak, istnieje przynajmniej jeden znany nam model, który ma wbudowany odbiornik DAB+. To LG Stylus 2. Istnieje szansa, że w przyszłości także inni producenci w niektórych swoich modelach będą takie odbiorniki montować.
Czy DAB+ to to samo co DAB?
Nie. DAB+ to nowsza technologia niekompatybilna ze starszą DAB. Pocieszające jest to, że radia odbierające DAB+ potrafią też odebrać DAB, ale radia odbierające tylko DAB nie będą potrafiły odebrać DAB+. W Polsce używanym standardem jest DAB+ i odbiorników z takim oznaczeniem należy szukać.
Czy radio cyfrowe DAB+ jest obecne tylko w Polsce?
Oczywiście, że nie. Technologia używana jest obecnie w ponad 20 krajach, głównie europejskich. Norwegia na przykład, dokonała już przejścia z radia analogowego na cyfrowe: nadajniki analogowe zostały w tym kraju wyłączone, a obowiązującym standardem został DAB+.